Cornus alba 'Sibirica' - Rødgrenet kornel hæk
Mere viden om Cornus alba 'Sibirica'
Kornel dyrkes for det meste efter deres farvede stængler og giver en lys flash af farve i efteråret og vinteren. Vi har flere sorter, men de har alle lignende vækst - cremede, hvide blomster i foråret, efterfulgt af blå / hvide bær, med ovale mørkegrønne blade, som rødmer i efteråret og derefter falder for at afsløre de smukke, farvestrålende stængler.
De ser godt ud med andre arter i en blandet hæk eller stå på egen hånd. Kornel er meget hårdføre og klarer sig godt på solrige steder eller delvis skygge og især i fugtige områder. De er også meget gode foran en stedsegrøn hæk, hvor der normalt mangler næringsstoffer, vand og sollys. Fugle elsker bærene i sensommeren / det tidlige efterår.
Der er endnu ikke nogen anmeldelser her. Vi vil være glade for hvis du vil anmelde som den første.
-
Køb 50 eller flere til
15,95 DKK
( 12,76 DKK )pr stk.
-
Køb 100 eller flere til
13,95 DKK
( 11,16 DKK )pr stk.
-
Køb 500 eller flere til
11,95 DKK
( 9,56 DKK )pr stk.
Cornus alba 'Sibirica' - Rødgrenet kornel hæk
Rødgrenet kornel, Cornus Alba Sibirica dyrkes for det meste for sine livlige rødfarvede stængler, der giver en lys flash af farve i efteråret og vinteren. De har dog også store skærme af hvide blomster, efterfulgt af blå bær.
- Plantebetingelser: Velegnet til normal, kridt- og lerjord i fuld sol eller halvskygge. Indlandsider
- Væksthastighed: forvent gennemsnitlig vækst mellem 20 cm og 40 cm pr. År
- Højde: vokser op til 3 meter i højden